Dlaczego powinieneś uważać na konsolidację spłaty kredytu?
Autorem artykułu jest klub cashflow
Bardzo powszechne wśród osób, które zaczynają sobie nie radzić ze spłatą kredytów, ale nie tylko u takich jest "ulżenie sobie" poprzez konsolidację spłaty kredytu.
Na pierwszy rzut oka takie posunięcie wydaje się logiczne i bardzo korzystne. Miesięczna kwota spłaty kredytu jest zmniejszona dzięki czemu zostaje nam co miesiąc w porfelu trochę więcej gotówki. W długim okresie jednak tego rodzaju pożyczki na konsolidację spłaty kredytu mają katastrofalne skutki, ponieważ ta miesięczna kwota gotówki, która nam zostaje pojawiła się dzięki temu, że zwiększono kwotę długu i wydłużono okres spłaty kredytu.
Załużmy, że masz kilka kredytów i postanawiasz je skonsolidować, żeby płacić jedną niższą ratę. Firma zajmująca się konsolidacją najczęściej wystawia czeki twoim wierzycielom gwarantujące ich „zaspokojenie”. Tym samym twoje kilka kredytów zostało połączone w jeden i dzięki temu twoja miesięczna rata jest niższa niż suma spłat kredytów przed konsolidacją.
Wygląda to na rewelacyjne rozwiązanie, ale tylko do czasu gdy nie przyjrzysz się temu z matematycznego punktu widzenia. Niższe płatności są wynikiem wydłużenia okresu spłat. Gdy taka sama kwota pieniędzy pożyczona jest np. zamiast na 5 to na 10 lat nawet przy takim samym oprocentowaniu to kwota odsetek do zapłaty będzie o wiele większa. Czyli de facto sprawia to, że popadamy w jeszcze większe długi.
Konsolidacja jest dobrym rozwiązaniem pod warunkiem, że potrzebujemy dodatkowych pieniędzy na inwestycje, które pozwolą nam zarobić. W innym wypadku zbyt korzystne to nie jest.
---
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Warto przeczytać, jak wygląda konsolidacja kredytów i czy warto z niej skorzystać.
OdpowiedzUsuń