Sprawdź już dziś czy figurujesz w Krajowym Rejestrze Dłużników
Autorem artykułu jest Joanna M.
Jak wynika z badań OBOP, prawie 4 miliony z nas ma dłużników. Znajomi, którym pożyczyliśmy pieniądze, partnerzy niewywiązujący się z obowiązku alimentacyjnego, pracodawcy zalegający z wypłatą wynagrodzenia... Do niedawna byliśmy bezradni wobec takich osób. Teraz możemy wpisać ich do Krajowego Rejestru Długów.
-Kiedy trafia się do rejestru? Wpisywany jest do niego dług, który wynosi co najmniej 200 zł brutto (500 zł, jeśli dłużnikiem jest firma) oraz nie został uregulowany przez 60 dni od daty płatności. Jednak aby umieścić w rejestrze naszego dłużnika musimy dysponować tytułem wykonawczym (nakaz zapłaty lub wyrok sądu). Powinniśmy również uprzedzić dłużnika o naszym zamiarze, wyznaczają mu termin do uregulowania długu (miesiąc). Jeśli dłużnik zignoruje twoją wiadomość masz prawo wpisać go na czarną listę za pośrednictwem specjalnego Serwisu Ochrony Konsumenta.
-Sprawdź czy nie ma Cię na takiej liście. Jeśli tylko masz jakiekolwiek podejrzenia, że ktoś mógł wpisać Cię do rejestru, możesz to sprawdzić w Biurze Ochrony Konsumenta w Krajowym Rejestrze Długów (w tzw. Raporcie o sobie). Możliwość ta jest bezpłatna, jeśli skorzystamy z niej raz na 6 miesięcy, w innym wypadku kosztuje 6,50zł. Z raportu dowiesz się czy jesteś dopisana do bazy KRD, kto i na jakiej podstawie Cię tam wpisał a także, jaka jest kwota Twoich zobowiązań. Co więcej, masz także prawo zajrzeć do Raportu z rejestru zapytań. Wtedy dowiesz się, kto w ciągu ostatnich 12 miesięcy pytał o Ciebie oraz jakie otrzymał informacje. Musisz jednak wcześniej założyć konto w Serwisie Ochrony Konsumenta (usługa bezpłatna). Oczywiście z Krajowym Rejestrem Długów możesz skontaktować się osobiście- znajduję się on we Wrocławiu na ulicy Armii Ludowej 21 lub też wysłać wniosek pocztą (koniecznie dołącz do niego kopię swojego dowodu).
-Kiedy możemy zostać skreśleni z tej listy? Po spłaceniu należności. Jeśli to zrobimy nasz wierzyciel ma 14 dni na usunięcie zapisu z rejestru. Musi wysłać do KRD wniosek o wykreślenie naszych danych. Natomiast KRD ma 7 dni na ich usunięcie. Jeśli spłaciliśmy dług i nadal widniejemy na liście dłużników możemy wystąpić do KRD z prośbą o usunięcie naszych danych. Do wniosku musimy oczywiście dołączyć dowód, który poświadczy spłacenie należności. Jeśli jednak z jakichś względów nie zostaniemy nadal wykreśleni, nastąpi to najpóźniej po trzech latach.
-Pamiętajmy, że z Krajowego Rejestru Długów korzystają różne instytucje: banki, operatorzy telefonii komórkowej, agencje nieruchomości. Umieszczenie więc danych naszego dłużnika w rejestrze wywołuje bardzo niekorzystne dla niego skutki. Taka osoba musi liczyć się z tym, że jeśli będzie zalegać z wpłatami lub ratami, może np. nie otrzymać kredytu, o który się ubiega.
---
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
--
krajowy rejestr długów
To warto sprawdzić, bo dane widniejące w którejś z baz dłużników to zerowe szanse na kredyt.
OdpowiedzUsuń