Kredyt samochodowy a pożyczka na samochód
Autorem artykułu jest Robert Grabowski
Kredyt samochodowy to jedna z opcji finansowania zakupu czterech kółek. Z kredytem tym konkuruje oczywiście leasing ale nie tylko, bo pożyczka hipoteczna również.
Poszukiwania najlepszej oferty kredytu samochodowego warto zacząć od banku który prowadzi nam konto gdyż czasem taki bank jest w stanie zaoferować swojemu niejako stałemu klientowi lepsze warunki kredytu niż nowemu, nieznanemu klientowi.
Warunkiem otrzymania kredytu samochodowego jest generalnie oczywiście wykazanie zdolności kredytowej a to poprzez posiadanie stałego źródła dochodów, czyli warunek taki, jak w przypadku innego rodzaju kredytów, nic nadzwyczajnego. W grę wchodzi umowa o pracę, prowadzenie działalności gospodarczej, ale nie tylko bo np. osoba na emeryturze tez ma szanse na kredyt samochodowy. Jak nietrudno domyślić, w przypadku kredytu samochodowego zabezpieczeniem jest pojazd na zakup którego kredyt został przyznany. Dokonywane jest w formie zastawu rejestrowego lub przewłaszczenia pojazdu. Ważnym i obowiązkowym zabezpieczeniem dla banku i jest też cesja praw z polisy AC co oznacza, że kredytobiorca obowiązkowo musi zapłacić ubezpieczenie Kolejnym zabezpieczeniem jest weksel in blanco albo poręczenie trzeciej osoby. Banki kredytują zakup zarówno nowego jak i używanego samochodu ale raczej nie starszego niż dziesięcioletnie. Warto też wiedzieć, ze kredyty samochodowe udzielane na zakup samochodów używanych są ok. 2-3% wyższe niż w przypadku samochodów nowych. Wysokość oprocentowania tego rodzaju kredytu zależy ponadto od wysokości wkładu własnego (im wyższy wkład własny tym niższe oprocentowanie kredytu samochodowego), wartości samochodu oraz okresu na jaki kredyt został zaciągnięty; często im dłuższy okres na jaki kredyt został przyznany, tym wyższe oprocentowanie, ale nie koniecznie. Kredyt samochody można zaciągnąć maksymalnie na 8-10 lat. Co do pozostałych czynników decydujących koszcie kredytu samochodowego na które należy zwrócić uwagę i porównać w odniesieniu do różnych ofert, to są nimi te co w przypadku kredytów w ogóle. Czasem można spotkać się z opinią taką, że banki tzw. samochodowe czyli utworzone przez samochodowe koncerny oferują tańsze kredyty samochodowe na określoną markę samochodu której producentem jest dany koncern, niż kredyt w bankach uniwersalnych. Tymczasem często może być akurat przeciwnie albowiem banki samochodowe udzielają generalnie mniej kredytów, w związku z czym chcąc na nich zarobić, narzucają wyższe koszty kredytu.
Czasem można w internecie spotkać się z reklamą np. "zamień kredyt samochodowy na pożyczkę". Chodzi tu o pożyczkę hipoteczną która, jak sama nazwa wskazuje, jest zabezpieczona hipoteką. Dla banku jest to lepsze, pewniejsze zabezpieczenie niż tylko potwierdzeie, że dłużnik posiada stałe dochody, i niż to w postaci kredytowanego samochodu. Samochód może bowiem "zniknąć" (cokolwiek za tym się kryje), ulec zniszczeniu, można go stracić przez nieuwagę w inny sposób. Z tego też powodu jest ona relatywnie tania, tzn. tańsza od kredytu gotówkowego. Może też okazać się tańszą od kredytu samochodowego, choć wcale tak być nie musi. Pożyczka hipoteczna może być zaciągnięta na dowolny cel, w tym także właśnie na zakup samochodu i w przypadku kredytobiorców posiadających własną nieruchomość, może być alternatywą wobec zaciągania kredytu samochodowego. Miejmy jednak na uwadze to, że formalności związne z przyznaniem pożyczki hipotecznej mogą trwać kilka tygodni (z racji dokonania zabezpieczenia hipotecznego) a formalności związane z przyznaniem kredytu samochodowego - zaledwie kilka dni.
Rozważając wybór kredytu samochodowego warto przed podjęciem decyzji sprawdzić dostępne oferty leasingu samochodowego. Po dokonaniu kalkulacji zwłaszcza w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą może okazać się że ta druga forma finansowania będzie korzystniejsza (nawet o wiele korzystniejsza) niż kredyt samochodowy, niż pożyczka hipoteczna. Niektóre placówki mają w swojej ofercie zarówno kredyt samochodowy jak i leasing samochodowy i wydaje się, że w takiej sytuacji możemy liczyć na w miarę obiektywną poradę i doradztwo ze strony konsultanta w takiej placówce. Nalegajmy jednak na przedstawienie szczegółowych wyliczeń kosztów w obu przypadkach, dla celów porównawyczych, zresztą, nie trzeba być specjalistą w dziedzinie finansów aby samemu dokonać relatywnego porównania po zapoznaniu się ze specyfiką ofert obu produktów.
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Jeśli nie jest nam potrzebna naprawdę duża suma, polecam szybkie chwilówki - pieniądze błyskawicznie trafiają na nasze konto, więc kupno samochodu może być naprawdę w zasięgu ręki! Grunt, to wybrać odpowiednią dla siebie ofertę pożyczki.
OdpowiedzUsuńNa zakup samochodu z ogłoszenia czy z komisu niekiedy warto jest sięgną po kredyt lub pożyczkę gotówkową. Ale pod warunkiem, że kredytodawcą jest bank. Kredyt samochodowy jest w większości przypadków jednak tańszym rozwiązaniem niż kredyt gotówkowy.
OdpowiedzUsuń