Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?
Autorem artykułu jest kredpl
Ostatnie tygodnie to okres wysypu promocji kredytu hipotecznego w bankach komercyjnych. Mnogość ofert kredytu mieszkaniowego coraz bardziej komplikuje proces podejmowania decyzji odnośnie wyboru kredytodawcy. Na co zwracać uwagę decydując się na kredyt hipoteczny? Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?
Naszym zdaniem głównym kryterium wyboru banku udzielającego kredytu powinien być parametr zwany marżą kredytu. Marża kredytu, czyli zysk banku doliczany do stopy referencyjnej (WIBOR w przypadku kredytu hipotecznego w PLN, albo LIBOR lub EURIBOR przy kredycie w walutach obcych) jest bowiem składnikiem, którego obniżka może nam przynieść największe oszczędności. Przy kredycie hipotecznym na kwotę rzędu 300 tysięcy złotych rozłożonym na 30 lat obniżka marży kredytowej o jeden punkt procentowy może nam przynieść oszczędności w odsetkach przekraczające nawet 70 tysięcy złotych!
Ważne jest także w jakiej walucie zdecydujemy się wziąć kredyt hipoteczny. W chwili obecnej, bez wątpienia najkorzystniej jest starać się o kredyt hipoteczny w euro, ze względu na niski poziom stóp procentowych Eurolandu. Nieco gorsze warunki otrzymamy decydując się na kredyt mieszkaniowy we frankach szwajcarskich – pomimo, że stopa procentowa LIBOR 3M, która jest podstawą naliczania odsetek, jest na rekordowo niskim poziomie, to ograniczeniem jest tu niewielka ilość banków udzielających takich kredytów, a także wysoki poziom marż kredytowych. Zdecydowanie najdroższym kredytem mieszkaniowym jest kredyt udzielany w złotówkach, chyba, że spełniamy warunki ku temu, aby otrzymać kredyt preferencyjny Rodzina na swoim.
W dalszym rzędzie powinniśmy zwracać uwagę na prowizję od udzielenia kredytu. W tym momencie zalecalibyśmy ostrożność w selekcjonowaniu kredytów hipotecznych i skupianiu się tylko na tych ofertach, w których prowizja jest niska albo zerowa, bo to z reguły wiąże się z mało atrakcyjnym poziomem marży kredytu. I odwrotnie! W wielu wypadkach niska marża okupiona jest koniecznością zapłacenia bankowi prowizji. I mimo, że prowizja od udzielenia kredytu może być dotkliwym kosztem, który trzeba ponieść w momencie zaciągnięcia kredytu, to warto czasem widać te kilka tysięcy złotych, aby w zamian otrzymać znacznie niższą marżę kredytu hipotecznego.
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Należy jednak rozróżnić pomiędzy kredytami hipotecznymi a pożyczkami hipotecznymi. Są pomiędzy nimi zasadnicze różnice, ale często ta terminologia jest stosowana zamiennie.
OdpowiedzUsuń