Kredyt "rodzina na swoim" - istotne informacje
Autorem artykułu jest Adrian Matuszczyk
Jeśli ktoś zastanawia się jak wziąć kredyt w ramach programu "rodzina na swoim" to powinien poznać kilka najważniejszych zasad związanych z tymi kredytami. Zasady, które obowiązują przy kredycie z dopłatą ze Skarbu Państwa często się ostatnio zmieniają, dlatego warto być na czasie aby podjąć dobrą decyzję.
Zaciągnięcie kredytu w ramach programu „Rodzina na swoim” - z dopłatą ze Skarbu Państwa, polega oczywiście na tym, że odsetki, które należą się bankowi, w którym wzięliśmy kredyt, w okresie pierwszych lat spłaty (8 lat) pokrywa Skarb Państwa. Taki kredyt może zostać udzielony na podstawie Ustawy z dnia” 08.09.2006r. O finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnych mieszkań. Dla kogo przewidziany jest takiego rodzaju kredyt i przywileje z nim związane?
Oczywiście w pierwszej kolejności o taki kredyt rodzina na swoim mogą ubiegać się małżeństwa, bez względu na to czy posiadają już dzieci, czy nie. Kolejnymi osobami, które mają szansę otrzymać tego rodzaju kredyt to osoby samotne, które wychowują przynajmniej jedno:
- małoletnie dziecko (do lat 18)
- dziecko, bez względu na to ile ma lat, ale jest na nie pobierany pielęgnacyjny zasiłek.
- dziecko do 25 roku życia, które uczy się w szkole, w zakładzie kształcenia nauczycieli i kolegiach pracowników służb społecznych (o których mowa w Ustawie z 07.09.1991r.)
Ci, którzy mają zamiar ubiegać się o kredyt w ramach programu „Rodzina na swoim”, muszą oczywiście posiadać kredytową zdolność, która będzie pozwalała spłacać pełne raty kredytu. Ważną sprawą jest jeszcze to, iż osoby, które chcą ubiegać się o tego rodzaju kredyt, nie mogą mieć zaciągniętego innego kredytu mieszkaniowego, w żadnym innym banku.
Jeśli chcemy wziąć taki kredyt, to gdzie powinniśmy się udać?
Na początku tylko kilka banków miało podpisane umowy z bankiem BGK i umożliwiało branie kredytu rodzina na swoim. Aktualnie sytuacja się bardzo zmieniła i praktycznie w każdym znanym banku w Polsce jest dostepna oferta kredytu hipotecznego rodzina na swoim. Oczywiście można zapoznać się z ofertami banków poprzez internet, warto również przez internet wysłać wnioski konaktowe do znanych doradców kredytowych. Taki doradca odzwoni, przyjedzie i doradzi jaką ofertę i w jakim banku wybrać aby było optymalnie.
Na co dokładnie możemy przeznaczyć kredyt z dopłatą?
- Na rozbudowę lub przebudowę budynki mieszkalnego, lub adaptację lokalu o innym przeznaczeniu na cele mieszkalne.
- Na budowę domu jednorodzinnego.
- Na pokrycie kosztów budowy lokalu mieszkalnego w wielorodzinnym budynku, lub też domu jednorodzinnego, który buduje spółdzielnia mieszkaniowa, w celu np.: przeniesienia własności jednorodzinnego domu.
- Na zakup spółdzielczego, własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w wielorodzinnym budynku.
- Na zakup będącego już w budowie domu jednorodzinnego lub też lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym.
Jak oprocentowany jest taki kredyt?
Stopy i opłaty związane z kredytem mieszkaniowym (preferencyjnym) mogą się różnić, poszczególne instytucje, które mają prawo udzielać kredytu w ramach programu „Rodzina na swoim”, może mieć różnie oprocentowany taki kredyt.
Warto więc zwrócić na to uwagę przy wyborze banku, do którego chcemy się udać po kredyt mieszkaniowy z dopłatą ze Skarbu Państwa.
---Osoby, które maja zamiar skorzystać jeszcze z tej formy pomocy budżetu, mogą skorzystać z ciekawego rankingu - rodzina na swoim kalkulator kredytowy i wysłać wniosek o kredyt prosto do banku lub doradcy kredytowego, który pomoże wybrać najlepszą ofertę.
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz