Jakie są rodzaje zabezpieczeń kredytu?
Autor: Arek Czapla
Kiedy ubiegamy się o kredyt lub pożyczkę w banku, możemy być poproszeni o dodatkowe zabezpieczenia. Po co w ogóle są takie zabezpieczenia?
Przede wszystkim bank udziela nam kredytu lub pożyczki na podstawie naszej zdolności kredytowej, która badana jest na podstawie naszych dochodów, licząc oczywiście, że będziemy spłacać kredyt, jak będziemy mieli pracę.
A co się stanie, gdy stracimy pracę?
Uwaga! Po to właśnie jest dodatkowe zabezpieczenie. Na wypadek problemów ze spłatą kredytu.
Rodzaje zabezpieczeń
Wyróżniamy dwa rodzaje zabezpieczeń:
osobiste oraz
rzeczowe.
Zabezpieczenia osobiste charakteryzuje osobista odpowiedzialność osoby dającej takiej zabezpieczenie (np. poręczenie). Jeśli chodzi o zabezpieczenia rzeczowe, to ograniczają się one do pewnych składników majątku, taki jak np. hipoteka, jak przewłaszczenie czy weksel lub kaucja.
Na czym polega hipoteka?
Przy różnych typach pożyczek i kredytów, mogą być stosowane różne zabezpieczenia. Dla przykładu przy kredytach mieszkaniowych i budowlanych zabezpieczeniem stosowanym przez banki jest hipoteka.
Daje ona prawo bankowi do dochodzenia swoich roszczeń z nieruchomości, na której hipoteka jest ustanowiona. Jest ona ustanawiana na wniosek kredytobiorcy i wygasa z chwilą spłaty zadłużenia.
Uwaga! Co charakterystyczne hipoteka powiązana jest z nieruchomością, a nie z osobą biorącą kredyt, a to oznacza, że w przypadku zbycia nieruchomości, nadal hipoteką obciążona jest sama nieruchomość.
Na czym polega przewłaszczenie?
Przy kredytach samochodowych jednym z zabezpieczeń stosowanych przez banki jest przewłaszczenie. Bank zostaje wtedy właścicielem samochodu na okres kredytowania,
Uwaga! Oczywiście kredytobiorca może normalnie korzystać ze swojego auta.
W przypadku kiedy klient będzie miał problem ze spłatą, bank przejmuje samochód do czasu całkowitego uregulowania długu.
Na czym polega poręczenie?
W przypadku kredytów gotówkowych banki mogą prosić o dodatkowe zabezpieczenie w postaci poręczenia. Mamy z nim do czynienia wtedy, gdy osoba trzecia poręcza za nas, że w przypadku, gdy my nie będziemy w stanie spłacić danego zobowiązania - ona przejmie je na siebie.
Uwaga! Jeśli ktoś nas poprosi abyśmy zostali poręczycielem, warto pamiętać o tym, że poręczenie wpływa na naszą zdolność kredytową.
Więc jeśli sami planujemy zostać kredytobiorcą i myślimy o jakimś większym kredycie, rozważnie udzielajmy poręczeń.
Prawo w praktyce - artykuły, porady, ciekawostki...
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz