5 zasad każdego kredytobiorcy
Autorem artykułu jest Radosław Pokrzywnicki
Ubiegając się o kredyt lub pożyczkę często plączemy się w gąszczu informacji. Nierzadko bywa, że są one ze sobą sprzeczne, przez co nasze decyzje niestety nie zawsze są właściwe. Przynajmniej z punktu widzenia naszego portfela. Co zrobić, by wziąć kredyt, który nie zrujnuje domowego budżetu? Pomocnych może okazać się 5 poniższych zasad.
1. Nie bierz najlepiej reklamowanego kredytu.
Zastanawiasz się "dlaczego nie"? Otóż musisz wiedzieć, że z reguły produkty, które są mocno reklamowane w prasie, radiu, internecie bądź telewizji nie zostały tam umieszczone za darmo. Dobry marketing docierający do szerokiego grona odbiorców jest dla reklamodawców bardzo kosztowny. Zastanów się jakie nakłady musi przeznaczyć bank czy inna instytucja finansowa na szeroką reklamę swojego produktu, by ich zysk był opłacalny. Wysokie oprocentowanie i wszechobecne prowizje są wówczas finansowane właśnie z kieszeni kredytobiorców, którzy skusili się na taką ofertę. Zdecydowanie lepiej będzie jeśli samodzielnie wyszukasz tanie kredyty przez internet i wybierzesz najbardziej odpowiadającą Ci opcję.
2. Nie bierz kredytu w stacjonarnym oddziale banku.
Bank, decydując się na zakup lub wynajem lokalu, w którym powstać ma jego oddział musi ponieść dodatkowe koszty. Doprowadzenie energii elektrycznej, bieżącej wody czy opłaty podatkowe niestety kosztują i to dość dużo. Dołużmy do tego jeszcze comiesięczne pensje pracowników oddziału banku i koszty jego wyposażenia. Czy teraz już rozumiesz, dlaczego o wiele tańszym rozwiązaniem jest kredyt lub pożyczka przez internet?
3. Spłacaj w terminie zobowiązania kredytowe.
Jeśli w przyszłości również zamierzasz starać się o kredyt, to ten punkt powinien być dla Ciebie szczególnie istotny. Nieterminowa spłata zobowiązań spowoduje, że zostaniesz sklasyfikowany jako kredytobiorca kategorii "C", "D" lub "E". Kategorie te są nadawane na podstawie naszej historii kredytowej przez Biuro Informacji Kredytowej. Kredytobiorcy oznaczeni kategorią "A" i "B" dostaną praktycznie każdy kredyt w każdym banku i to na naprawdę dobrych warunkach. Kredytobiorcy z kategorią "C" to Ci, którzy spóźniali się ze spłatą swoich zobowiązń, jednakże zawsze w końcu je regulowali. Z pewnością nie dostaną oni już tak łatwo kredytu, a jeśli nawet to będzie on dość drogi. Kredytobiorcy z grupy "D" i "E" nie mają w zasadzie szans na jakikolwiek kredyt, dopóki nie poprawi się ich status.
4. Zawsze staraj się o kredyt z długim terminem spłaty.
Co prawda dłuższy termin spłaty kredytu oznacza wyższy koszt całkowity kredytu, jednakże zostanie to zrekompensowane poprzez znacznie niższą ratę kredytu. Ponadto, w chwili gdy dysponować będziesz nadwyżką gotówki zawsze będziesz mieć możliwość wcześniejszej spłaty zobowiązania, dzięki czemu Twój kredyt będzie jeszcze tańszy. Jest to rozwiązanie bardzo bezpieczne.
5. Unikaj pożyczek.
Jeśli nigdzie nie możesz dostać kredytu, nie daj się skusić na oferty pożyczek. Pożyczki są od zawsze jednym z najdroższych źródeł pozyskiwania zewnętrznego kapitału. Mają wysokie oprocentowanie, sporą prowizję i udzielane są na bardzo krótkie okresy. Dodatkowo nieterminowa spłata zobowiązań obarczona jest karą pieniężną. Pożyczki stoją w całkowitej opozycji do kredytów opisanych w punkcie 4 i dlatego należy ich zdecydowanie unikać. Pamiętaj, że pożyczanie pieniędzy nie jest rozwiązaniem, a jedynie prowadzi do powiększenia zadłużenia i odkładania problemu "na później". Niestety ten problem za chilę wróci, z o wiele większą mocą. Jeśli chcesz spłacić swoje długi, zdecydowanie lepiej będzie jeśli rozejrzysz się za tanim kredytem konsolidacyjnym.
---tani kredyt gotówkowy i tanie kredyty samochodowe oraz wiele więcej znajdziesz na kreedyty.pl
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Zgadzam się z punktem nr 4 - sama wybieram jak najdłuższy okres spłaty pożyczki, bo w życiu różnie bywa i wolę jednak mieć w miarę przystępną wysokość raty, która nie będzie dla mnie żadnym problemem na wypadek problemów finansowych. Oczywiście, gdy dysponuję dodatkową gotówką zawsze wpłacam ją na konto, aby zmniejszyć dług.
OdpowiedzUsuńJa natomiast z 3. Spłacanie rat w terminie powinno być dla nas priorytetem. wszystko po to, by nie mieć żadnych problemów i stresów. Opóźnienia nawet te niewielkie powodują, że z dnia na dzień dług szybko rośnie więc unikanie odpowiedzialności z pewnością nie działa na naszą korzyść. Dlatego tak ważne jest ustalenie miesięcznej raty w takiej kwocie, by nie była ona dla nas żadnym obciążeniem i problemem.
OdpowiedzUsuń