środa, 7 marca 2012

Zanim weźmiesz kredyt na samochód

Zanim weźmiesz kredyt na samochód

Autorem artykułu jest Marek Jot



Samochód to dzisiaj dobro konieczne. Co prawda nieposiadane przez każdą osobę, ale przez przeważającą większość myślących o tym, by komfortowo poruszać się z miejsca na miejsce. Mimo dość dobrze rozbudowanej infrastruktury kolejowej oraz autobusowej środki lokomocji te nie gwarantują udanej podróż w każde miejsce.

Utrudniony może być dojazd do małych miejscowości, jak również do niektórych regionów kraju. Z tego powodu niemal wszystkie akcje typu "dzień bez samochodu", które nawołują do zrezygnowania z auta w mieście, ale tym sposobem obniżające komfort podróżowania, są z góry skazane na niepowodzenie. Nikt dobrowolnie nie zrezygnuje ze wszystkich korzyści kryjących się za posiadaniem samochodu.

Gdy już podejmiemy decyzję o kupnie auta i zaczniemy myśleć o tym, że przyda nam się kredyt samochodowy, to warto byśmy poznali podstawy, które decydują o tym, że decyzja, którą się w konsekwencji tego podejmiemy jest korzystna lub nie. I tak na pierwszym miejscu powinniśmy zwrócić uwagę na oprocentowanie kredytu, to ono bowiem decyduje o jego koszcie. Z praktycznego punktu widzenia warto zauważyć, że oprocentowanie na kupno używanego samochodu jest wyższe niż na nabycie auta nowego. W tym wypadku może być wyższe nawet o 3%, a jeśli kredyt jest rozłożony na dłuższy czas różnica w jego kosztach może być zasadnicza.

Dodatkowo kredyt samochodowy może być nam udzielony przez właściwie każdy bank oferujący tego typu produkt finansowy niezwiązany z żadną konkretną marką auta, jak również przez bank odpowiadający określonej marce samochodu. Na przykład możemy skorzystać z opcji, jakie przedstawia swoim klientom bank pewnej japońskiej marki czy znany na rynku bank pewnej niemieckiej marki z bogatą juz tradycją. Różnice między ofertami poszczególnych banków mogą być niewielkie i mieć charakter kosmetyczny, mogą również wprowadzać między nimi zasadnicze zmiany.

Dodatkowo rozważając możliwość wzięcia kredytu na samochód, warto zwrócić uwagę na wiek samochodu oraz czas spłacania kredytu. W zależności od konkretnego banku czas ten musi się zamknąć w 15 lub 20 latach.

Gdy poprawi nam się sytuacja materialna, wskazane może się okazać szybsze spłacenie kredytu. Dlatego podpisując umowę na kredyt samochodowy, należy sprawdzić, czy bank daje nam taką możliwość i czy za jej skorzystanie należy dodatkowo zapłacić.

Kredyt samochodowy – co warto wiedzieć?

Przeciętny Polak rozważa zakup samochodu na kredyt wtedy, kiedy dotychczas używane auto nie sprawdza się już tak dobrze, zaczynają sie problemy techniczne lub gdy nasza rodzina powieksza sie o koljengo członka a my potrzebujemy zakupic wieksze auto, w którym bez problemu pomieścimy naszą familję.

Gdy już zapadnie decyzja, że kupujemy samochód w kredycie ważne jest wybranie jednej możliwości: albo kupna samochodu nowego, albo używanego. W przypadku samochodu używanego koszt kredytu zazwyczaj nie jest dużo większy, zwiększaja się natomiast lista formalności. Istnieje bowiem konieczność wyceny auta przez niezależnego doradcę. W przypadku zakupu samochodu nowego, właściwie nie ma takiej konieczności, ponieważ kupujemy auto po cenach rynkowych.

Zanim podejmiemy decyzję, gdzie wziąć kredyt, ważne jest byśmy wybrali miejsce, w którym uzyskamy najniższe oprocentowanie. Banki pod tym względem mogą dawać naprawdę różne propozycje, stąd poprzez systematyczne poszukiwanie można odnaleźć dużo lepszą propozycję niż oferowano nam w innych placówkach. Dodatkowo pewną prawidłowością jest to, że samochody nowe są niżej oprocentowane niż samochody używane. W tym pierwszym wypadku można oszczędzić nawet 3%.

Określając czas, w którym chcemy spłacać auto, należy wziąć pod uwagę w przypadku samochodów używanych, że okres kredytowania nie może być dłuższy niż 15 lub 20 lat. Okres spłaty określa każdorazowo bank. Kredyt na samochód musi być w takim układzie spłacony w ściśle określonym maksymalnym okresie spłaty. Dobrze dodatkowo dowiedzieć się, jak wyglądają możliwości jego szybszej spłaty, czy można dany kredyt spłacić przed terminem i czy w takiej sytuacji trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami.

Decydując się na kredyt, mamy możliwość wzięcia go i spłacania w uniwersalnym banku o różnorodnym profilu działalności, czyli takim, który oferuje różne usługi, nie tylko kredyty na samochód, jak również w banku, który powstał jedynie do udzielaniu kredytów na samochód, na przykład do tego typu banków kwalifikują się wspomniane już banki niemieckiej i japońskiej marki samochodów.

Dobrze jest się zorientować również w kwestii możliwości otrzymania ubezpieczenia na samochód, czyli czy dany bank oferuje korzystny pakiet ubezpieczeń, w tym nie obowiązkowe ubezpieczenie autocasco oraz obowiązkowe ubzpiecznie oc. W ten sposób można wybrać najlepszy kredyt samochodowy.

---

Autorem artykułu jest Marko Jot, który specjalizuje się w artykułachy i publikacjach z branży finansowej.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz