środa, 24 listopada 2010

Kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy


Autorem artykułu jest Ania B




Decyzja o zakupie nowego samochodu dla większości obywateli wiąże się z koniecznością skorzystania z oferty kredytowej. Niewątpliwie na rynku obecnie jesteśmy zasypywani równiego rodzaju rozwiązaniami finansowymi, które mają ponoć maksymalizować korzyść klienta.

Oczywiście w dobie społeczeństwa informacyjnego wiele osób zdaje sobie sprawe z istotnych kwestii na jakie musza zwrócić uwage analizując przykładowo oferty obejmujące kredyty samochodowe. Insytucje finansowe również dążą do budowania pozytywnych i długotrwałych relacji z klientami.


Niewątpliwie oczywistym i fundamentalnym czynnikiem wpływającym na podjęcie decyzji jest oprocentowanie. Oprocentowanie nominalne to wartość, która ukazuje jedynie oprocentowanie głównej kwoty (czyli kapitału). Jest to jednak jedynie podstawa. Do tego dochodzą koszty związane z prowizją banku, ubezpieczeniem. Oprocentowanie rzeczywiste jest więc nieco wyższe. Oprocentowanie nominalne nie może jednak w żadnym wypadku przekroczyć maksymalnych odsetek.



Istotną kwestią jest również wpłata początkowa, która wpływa na późniejsze oprocentowanie. Jedną z metod zmniejszania indywidualnego ryzyka kredytowego sa różnego rodzaju zabezpieczenia. Wykorzystuje się dwie podstawowe metody zabezpieczania kredytu, a mianowicie tzw. zastaw rejestrowy oraz przewłaszczenie na zabezpieczenie. Zastaw rejestrowy opiera się na umieszczeniu w krajowym rejestrze zastawów wpisu, który pojawia się także w dowodzie rejestracyjnym. Jeżeli klient zaprzestaje spłacać kredyt bank może przejąc przedmiot zastawu.


Bardziej rozpowszechniona jest jednak druga metoda. Poprzez przewłaszczenie na zabezpieczenie bank staje się w 49% właścicielem samochodu. Zatrzymuje również w posiadaniu kartę samochodu, bez której jego sprzedaż jest niemożliwa. Na wypadek niespłacenia dwóch kolejnych rat, 49% udział banku przechodzi automatycznie w jego ręce.
Można oczywiście odstąpić od umowy kredytowej w terminie 10 dni od jej zawarcia.


---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz