czwartek, 10 marca 2011

5 sztuczek na tani kredyt hipoteczny

5 sztuczek na tani kredyt hipoteczny

Autorem artykułu jest kredpl



Jeśli znalazłeś ładne mieszkanie lub dom do kupienia, to zapewne myślisz teraz o wyborze odpowiedniego kredytu. Co jednak zrobić, żeby koszty spłaty kredytu mieszkaniowego nie położyły domowych finansów na łopatki? Poniżej znajdziesz kilka skutecznych sposobów na uzyskanie naprawdę dobrych warunków kredytowania.

Wskazówka 1. Waluta! Dokładnie przemyśl w jakiej walucie wziąć kredyt. Każda ma swoje wady i zalety. Kredyt w złotówkach jest zdecydowanie lepszy dla tych, którzy chcą zapożyczyć się na relatywnie niewielką kwotę. Daje poczucie stabilizacji, bo rata odsetkowa nie zależy od wahań kursowych. Ale ma również swoje wady – należy do nich przede wszystkim wysoki poziom stopy referencyjnej WIBOR, który sprawia, że kredyt ten jest zdecydowanie droższy niż kredyt hipoteczny w euro lub frankach szwajcarskich. Kredyty w walutach obcych, zwłaszcza w euro czy frankach są dobrym rozwiązaniem dla osób poszukujących dużych kwot – ze względu na niższą stopę referencyjną (EURIBOR lub LIBOR) od stopy WIBOR dla polskich złotych, W takim przypadku twój całkowity koszt spłaty kredytu wraz z odsetkami może być niższy nawet o kilkadziesiąt procent od takiego samego kredytu zaciągniętego w złotówkach. Pamiętaj jednak, że ta oferta przeznaczona jest dla kredytobiorców o mocnych nerwach. Twoja rata kredytowa może bowiem znacząco wzrosnąć, jeśli euro lub frank zdrożeją (ale nie martw się tym zbytnio, bo może być także odwrotnie).

Wskazówka 2. Marża! Ten parametr każdego kredytu hipotecznego, obok wysokości zmiennej stopy referencyjnej, jest najważniejszy. Marża decyduje bowiem o tym, czy Twój kredyt w przyszłości dalej będzie uznawany za tani czy też nie. Jeśli się postarasz, to możesz znaleźć kredyty hipoteczne z marżami niewiele wyższymi niż 1%. Nie twierdzę, że będzie to łatwe. Przede wszystkim tak atrakcyjne marże przyznawane są tym klientom, do których banki mają zaufanie. A jak zasłużyć sobie na zaufanie banku? Między innymi: być ich stałym klientem, posiadać u nich regularnie wykorzystywaną i spłacaną kartę kredytową lub limit kredytowy na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym, wykupić u nich fundusz inwestycyjny. Zaufanie to także dobra historia kredytowa – banki, oceniając czy dać Ci kredyt mieszkaniowy, na pewno skorzystają z informacji o Twoich wcześniejszych zobowiązaniach finansowych. Szczegółowe analizy na ten temat udostępniane są przez BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej.

Wskazówka 3. Rodzina na swoim! Znalazłeś małe mieszkanie o powierzchni mniejszej niż 50 metrów kwadratowych? A może domek o metrażu oscylującym wokół 75 metrów kwadratowych? Nie jesteś właścicielem innej nieruchomości? Nie rozglądaj się za kredytami w walutach obcych, bo właśnie kredyt w ramach programu Rodzina na swoim jest dla Ciebie najtańszą alternatywą. W ramach tego tak zwanego kredytu preferencyjnego, budżet państwa będzie przez pierwszych 8 lat spłacał połowę Twoich odsetek. Jeśli więc jesteś w stanie rozłożyć raty kredytu na nie więcej niż 8 lat, to wtedy Twoja rata kredytowa będzie korzystniejsza niż najlepsze kredyty mieszkaniowe w euro!

Wskazówka 4. Porównanie ofert! Zbierz jak najwięcej informacji o kredytach mieszkaniowych oferowanych przez wszystkie banki. Pytaj doradców kredytowych, to nic Cię nie będzie kosztować. Dzwoń na infolinie banków. Przeglądaj strony internetowe poświęcone kredytom – dobry ranking kredytów hipotecznych pozwoli Ci szczegółowo porównać wszystkie oferty banków. Czytaj fora dyskusyjne o kredytach bankowych, bo często na nich wtajemniczeni forumowicze dowiadują się jako pierwsi o ograniczonych czasowo promocjach kredytów hipotecznych. Korzystaj z porównywarek kredytowych.

Wskazówka 5. Negocjacje! Jeśli już wybrałeś najlepsze oferty kredytowe, to złóż wniosek kredytowy do dwóch lub trzech banków. Nie bój się z nimi rozmawiać. Pamiętaj, że jeśli masz dobrą sytuacje finansową i poprawną historię kredytową, to jesteś w lepszej pozycji od nich. Banki doskonale zdają sobie sprawę, że jeśli nie pójdą na ustępstwa, to zrobi to inny kredytodawca i wtedy stracą dobrego klienta. Co możesz negocjować? Między innymi wysokość marży kredytowej, prowizję od udzielenia kredytu czy koszty prowizji od wcześniejszej spłaty. Dobrymi argumentami w negocjacjach są: stabilna pozycja zawodowa, wysokie dochody, posiadanie oszczędności, bycie stałym klientem banku i wcześniejsze korzystanie z ich usług i produktów.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

1 komentarz:

  1. Świetny artykuł - czyli, jak widać z bankiem można negocjować warunki kredytu hipotecznego.

    OdpowiedzUsuń