czwartek, 10 marca 2011

10 kroków do uzyskania taniego kredytu hipotecznego

10 kroków do uzyskania taniego kredytu hipotecznego

Autorem artykułu jest kredpl



Chciałbyś wziąć kredyt na zakup mieszkania lub domu, ale czujesz się się zagubiony w gąszczu ofert kredytów mieszkaniowych przygotowanych przez banki?. Poniżej znajdziesz dziesięć kluczowych kroków, które doprowadzą Cię do uzyskania korzystnego kredytu, a jednocześnie uchronią Cię przed podjęciem błędnego wyboru.

Krok 1. Najpierw upewnij się się na jak duży kredyt hipoteczny możesz sobie pozwolić. Użyj do tego kalkulatora zdolności kredytowej. Dzięki niemu będziesz wiedział, jaką wysokość kredytu bank będzie w stanie ci zaoferować
Krok 2. Wybierz sobie wymarzoną nieruchomość. Szukaj tylko takich mieszkań lub domów, których cena jest niższa niż Twoja zdolność kredytowa oraz Twoje oszczędności razem wzięte
Krok 3. Posłuż się kalkulatorem rat kredytowych i oblicz jaką ratę miesięczną będziesz płacić za upatrzoną nieruchomość
Krok 4. Z kartką i ołówkiem w ręku policz, ile pieniędzy w ciągu miesiąca wydajesz na czynsz, media, utrzymanie samochodu (paliwo, przeględy okresowe, naprawy), telefony, internet, telewizję, innezobowiązania finansowe (w tym raty spłacanych aktualnie kredytów, spłaty zadłużenia z kart kredytowych oraz limitów kredytowych, ubezpieczenia itd. Uwzględnij i podsumuj dokładnie wszystko!
Krok 5. Odejmij kwotę z punktu 4 od uzyskiwanych przez Ciebie miesięcznych dochodów. Jeżeli rezultat odejmowania mniejszy aniżeli kwota z obliczeń w punkcie 4 to zakończ czytanie tego poradnika. Nie ryzykuj w tej sytuacji podpisania umowy kredytowej, bo Ty i twoja rodzina popadniecie w prawdziwe tarapaty!
Krok 6. Jeżeli jednak z obliczeń wynika, że po odjęciu od dochodów wydatków na życie oraz raty kredytowej zostaje Ci jeszcze troche pieniędzy, to możesz poważnie rozmyślać o wzięciu kredytu mieszkaniowego. Dodatkowo pozostałą nadwyżkę z dochodów będziesz mógł w przyszłości systematycznie odkładać na konto (będzie to Twój zapas na "czarną godzinę", a przyda Ci się przy niespodziewanych wydatkach, które zawsze mogą się pojawić)
Krok 7. Przeanalizuj wszystkie oferty kredytów mieszkaniowych prezentowane przez banki. Poszukuj ich u doradców kredytowych, dowiaduj sie o nich bezpośrednio na infoliniach banków, czy w serwisach internetowych porównujących kredyty mieszkaniowe. W pierwszej kolejności zwracaj uwagę na wysokość marży kredytowej, bo to jest podstawowy parametr, który na wiele lat zdecyduje czy wziąłeś tani kredyt hipoteczny. Inne ważne składowe każdego kredytu, na które trzeba zwracać uwagę to: - prowizja od udzielenia kredytu,- ubezpieczenie brakującego wkładu własnego, - ubezpieczenie od utraty pracy, - obowiązkowe ubezpieczenie na życie,- prowizja od wcześniejszej spłaty kredytu, - możliwość przewalutowania kredytu, - koszt przewalutowania kredytu- opłata za wycenę nieruchomościIm niższe koszty tych składników tym lepiej. Najpierw skorzystaj z porównania kredytów hipotecznych. Wybierz 3 najlepsze w Twoim mniemaniu oferty
Krok 8. Złóż wniosek o kredyt do trzech banków, które proponują najlepsze dla Ciebie warunki kredytowania
Krok 9. Przygotuj się porządnie na rozmowy z bankami o ich ofertach. Spróbuj negocjować stawki amrży kredytowej oraz prowizji od udzielenia kredytu! Przekonaj bank, że będziesz solidnym i zaufanym kredytobiorcą. Często podczas tego typu negocjacji możesz zmniejszyć marżę Twojego kredytu o nawet o 2% (w skali całego kosztu kredytu mogą to być oszczędności rzędu co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych!)
Krok 10. Po okresie od kilkunastu dni do kilku tygodni powinieneś otrzymać pozytywną decyzje kredytową z co najmniej jednego banku. Jeśli więcej niż jeden bank wyda decyzję pozytywną wtedy wybierz najkorzystniejszą ofertę. Jeżeli oferty banków będą równie korzystne to pomyśl o wyborze tego kredytodawcy, z którym najlepiej Ci się negocjowało (bo najprawdopodobniej ten bank będzie również bardziej elastyczny w późniejszym czasie)

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

1 komentarz: